Anasayfa » HASHİMOTO TİROİDİTİ

HASHİMOTO TİROİDİTİ

Kilo artşı, yorgunluk, üşüme, ısınamama, yüzde şişme ve solukluk, eklem ve kas ağrıları kabızlık adet düzensizlikleri, saç dökülmesi gebe kalmada problemler, depresyon nabızda yavaşlama gibi biri yada birkaçı varsa Hashimoto tiroidi mutlaka araştırılmalıdır.

Hashimoto tiroiditi halk arasında guatr diye bilinen tiroid bezinin bir hastalığıdı.Buhastalıkta vucut tiroid hücrelerini yerine o hücrelere karşı uyarılmış (otoimmunte) bağışıklık hücreleri ile yok etmektedir.Sonuç olarak metebolizmamız için önemli olan tiroid hormonları yapacak hücre sayısı azalarak bu hormonlar düşmeye başlar.Bu duruma hipotiroidi demekteyiz.Bu durum yavaş yavaş gelişebilir.Öncelikle bu tabloda guatr denilen tiroid büyümesi meydana gelir.

Hashimoto tiroiditinde sebep tam olarak bilinmemekle birlikte ailesinde tiroid hastalığı yada tiroidit olanlarda daha fazla görülmektedir.Dışardan fazla iyot alınmasıda bu tanıya sebep olabilmektedir. Radyasyona maruz kalmakta suçlanmaktadır.

Hashimato tiroiditi primer hipotiroid en sık sebebidir.Genelde orta yaş bayanlarda görülmekle birlikte erkeklerde ve çocuklarda görülmektedir.

Hashimato tiroidite özgü hiçbir şikayet bulgusu yoktur. Başta saydığımız şikayetler başka bir çok hastalıktada görülebilmektedir. Bu şikayatlerden biri veya birkaçı müzdarip olan hastanın doktora başvurmaları neticesinde yapılan tiroid bezinden salgılanan hormonların kan seviyelerinin düşük olarak tespit edilmesi ile teşhis konulmaktadır.bu durumda tsh denilen tiroid hormonların salgısını arttıran beyinden salgılanan hormonun seviyesi yüksek olarak belirlenir.ayrıca tiroid peroksidaz enzimine (bu enzim tiroid oluşumu için gereklidir) karşı oluşmuş antikorlar kanda yüksek olarak tespit edilmesi ile teşhis kesinleşir.ultrasonografi ile tiroid bezinin bu hastalığa özgü görünümü de tanıyı destekleyen bir bulgudur.

Hashimoto tiroiditinde tiroid bezi büyüdüğü gibi tiroidde nodüllerde oluşabilmektedi.bu nodüllerden ultrasonografi olarak biyopsi gerektiren kreterler mevcutsa ince iğne biyopsi gereklidir. Bazı çalışmalarda hashimoto zemininde gelişen nodüllerin kötü huylu olma ihtimalinin normal e göre fazla olduğu tespit edilmiştir. O nedenle nodüller daha yakından takip edilmelidir.

Hashimoto tiroiditinde tiroid bezine yönelik spesifik bir tadavisi yoktur. Hastalıkta hipotiroidi gelişmektedir ve bu durumun tedavisi yapılmalıdır. Hipotiroidi artık tiroid bezi yeteri kadar hormon üretemeyecek duruma geldiğinde tiroid hormonları olan T3 ve T4 seviyelerinin düşmesi ve TSH seviyesinin yükselmesi ile olmaktadır. Hastalara dışardan tiroid hormonu verilmelidir. Bu hormon ilaçları sabah aç karına alınmalıdır. Zaman zaman kan seviyelerine bakılarak hormon seviyeleri normal seviyeye gelecek şeklide doz aralaması yapılır. Ilk başta 3 ayda bir hormon kan seviyelerine bakılarak doz ayarlandıktan sonra daha uzun aralıklarla takip edilebilir.

Hamileleik döneminde hormon ihtiyacı artacaktır. Bu durumda aylık hormon seviyelerine bakılmalıdır. Gebelikte eğer hormon seviyeleri normal olmazsa bebeğin gelişimi bozulacağı gibi doğumdan sonrada ciddi problemlerle karşılaşılabilinir.

Sonuç olarak basit bir kan tetkikiyle tanısı konulabilen ve toplumda gerçekten çok görülen bu hastalık basit önlemlerle kişiye zarar vermeden tedavi edilebilmektedir.